Права захисників України

Дата: 11.10.2018 10:56

Фото без описуУчасники  АТО є учасниками бойових дій, тому на них поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Основні документи, що підтверджують статус учасника бойових дій, права на пільги, встановлені законодавством України, є посвідчення учасника бойових дій, військовий квиток і довідка (довідки) про період АТО.  Учасники АТО, в т.ч. інваліди війни, мають можливість отримувати різні види виплат: як регулярні, так одноразові. Пільги сім’ям учасників АТО в Україні надаються в разі загибелі, зникнення безвісти або смерті учасника внаслідок поранення, контузії або каліцтва.

Якщо учасник бойових дій до початку проходження служби отримував пенсію як пенсіонер з числа військовослужбовців, то виплата такої пенсії на час служби не припиняється. Після звільнення зі служби виплата пенсій здійснюється учаснику бойових дій з урахуванням додаткової вислуги років на день його демобілізації.

За учасниками бойових дій, які проходять службу, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації незалежно від підпорядкування і форм власності, де вони працювали до початку проходження служби, але не більше 1 року. За виконання особливо важливих завдань під час проходження служби даній категорії осіб виплачується надбавка в розмірі 100% від посадового окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років. Винагорода в розмірі 100% місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менше 3 000 грн в розрахунку на місяць, виплачується службовцям: за безпосередню участь в АТО; здійснення заходів щодо забезпечення правопорядку на держкордоні; відбиття збройного нападу на об’єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об’єктів у разі захоплення або спроби насильницького заволодіння зброєю та ін. технікою.

Учасникам АТО за рахунок державних коштів виплачується одноразова грошова допомога у зв’язку з встановленням інвалідності в розмірі:

інвалідам 1 групи – 400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня року, в якому було встановлено інвалідність;

інвалідам 2 групи – в 300-кратному розмірі;

інвалідам 3 групи – в 250-кратному розмірі зазначеного прожиткового мінімуму.

Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», інвалідам війни та учасникам АТО також щорічно виплачується разова грошова допомога до 5 травня

Сім’ї учасників АТО хоч і не беруть безпосередню участь в її проведенні, проте вони визнаються особами, на яких також поширюється дія норм Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Вони набувають такого статусу випадках, якщо учасник АТО, сім’єю якого вони є, загинув (пропав безвісти) або помер внаслідок поранення, контузії або каліцтва, отриманих за безпосередньої участі в АТО, перебуваючи в районах і в період її проведення. Такі особи користуються пільгами щодо забезпечення земельними ділянками, пільговими кредитами та по зарахуванню їх на навчання.

Учасники АТО також мають право в сфері медичного обслуговування: на безкоштовне отримання лікарських засобів, зубопротезування, санаторне лікування, щорічне медичне обстеження і диспансеризацію.

Пільги в  сфері ЖКГ:

• 50% знижку на квартплату в межах норм: 21 кв.м. загальної площі житла на кожного, хто постійно в ньому проживає, і має право на цю знижку і плюс 10,5 кв.м. на сім’ю;
  • 50% знижку на оплату за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та ін.) та скрапленим балонним газом для побутових потреб;
  • 50% знижки вартості палива, в т.ч. рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню – для осіб, що не мають центрального опалення;
  • позачерговий безоплатний капітальний і першочерговий поточний ремонт житла;
  • першочергове обслуговування підприємствами побуту, громадського харчування, ЖКГ, міжміського транспорту та інші пільги.

Матеріал підготували фахівці відділу “Козельщинське бюро правової допомоги” Кременчуцького МЦ з НБВПД Аліна Литовченко та Наталія Огирь

інвалідам 2 групи – в 300-кратному розмірі;

інвалідам 3 групи – в 250-кратному розмірі зазначеного прожиткового мінімуму.

Пільги в  сфері ЖКГ:

• позачерговий безоплатний капітальний і першочерговий поточний ремонт житла;