ПАМЯТКА РЕАЛІЗАТОРАМ НАСІННЯ ТА САДИВНОГО МАТЕРІАЛУ

Дата: 17.01.2022 14:25

Шановні реалізатори насіння та садивного матеріалу!

Згідно статті 15 Закону України «Про насіння та садивний матеріал» насіння і садивний матеріал вводяться в обіг після їх сертифікації. Сертифікати на насіння або сертифікати на садивний матеріал можуть бути видані, якщо:

• насіння та/або садивний матеріал належить до сорту, занесеного до Реєстру сортів рослин України;

• насіння за сортовими або посівними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва;

• садивний матеріал за сортовими або товарними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва.

Сертифікат на насіння або садивний матеріал видається після проведення сертифікації в органах з оцінки відповідності уповноважених центральним органом виконавчої влади на здійснення діяльності з оцінки відповідності у сфері насінництва та розсадництва.

На даний час на території України проведення сертифікації насіннєвого та садивного матеріалів уповноважено ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції».

В Київській області на сьогодні є  його територіальне представництво, що проводить визначення посівних якостей насіння за адресами: місто Київ, вул. Януша Корчака, 9/12, 044-233-72-07,  03190 місто Біла Церква Селекційна станція Олександрія, 10, та  місто Бориспіль вул. Червоноармійська, 24. Тел.0382-72-06-27. На території області підрозділом органу із сертифікації є Полтавська обласна філія державного підприємства       « Державний центр  сертифікацї і експертизи сільськогосподарської продукції», яка знаходиться за адресою: м.Полтава, вул. Міщенка, 2, тел. 066-694-45-20.

Відповідно п. 28 «Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння  та/або садивний матеріал» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2017 року № 97, кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися:

1) сертифікатами:

насіння — сертифікатами, що засвідчують його сортові якості, та сертифікатами, що засвідчують його посівні якості;

садивний матеріал — сертифікатами, що засвідчують його сортові якості, та сертифікатами, що засвідчують його товарні якості;

2) документами згідно з ДСТУ 4138-2002 “Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості”.

Згідно ДСТУ 4138-2002 до супровідних відносять ті господарські документи, які видає споживачеві виробник насіння (ДСТУ 2240):

- «Атестат на насіння» - на оригінальне (добазове) та елітне  - (базове) насіння;

- «Свідоцтво на насіння» - на насіння репродукцій (сертифіковане);

- «Свідоцтво на гібридне насіння» - на насіння першого покоління гібридів.

Вимоги до маркування. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі вказують (п.8.5. ДСТУ 6006:2008):

- назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця, тощо;

- назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;

- культуру, сорт, гібрид, масу, або кількість насінин в пакеті, шт.;

- номер насіннєвої партії, рік урожаю, схожість;

- документ на насіння (назва, №);

- коротку інформацію про культуру (сорт, гібрид, поради щодо вирощування).

Зазначені показники безпосередньо можуть наноситись на спожиткові тару методом механічного чи ручного штампування.

Порядок реалізації насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів регламентується ДСТУ 6006:2008.

Відповідно п.12.2. цього стандарту кожну партію насіння під час відпускання супроводжують документами, які підтверджують гарантію якості насіння згідно ДСТУ 4138-2002 та Довідкою про сортові та посівні якості насіння.

Законом України «Про насіння та садивний матеріал» передбачено, що особи, винні в порушенні законодавства у сфері насінництва та розсадництва, несуть відповідальність згідно законодавства.

Висловлена позиція носить лише роз’яснювальний, інформаційний характер.

Якщо виникнуть питання і вам потрібна буде консультація, звертайтеся до провідного інспектора відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва  Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, смт Козельщина вул. Остроградського 7 (приміщення ветеринарної лікарні) або  за телефоном  0688818452

Провідний інспектор відділу контролю

у сфері насінництва та розсадництва                                                 Світлана  Бороздун