Протопопов Віктор Павлович

Фото без опису    Ім’я Віктора Павловича Протопопова (1880–1957) належить до плеяди великих учених нашої країни, що проклали нові шляхи в науці. Людина високої цілеспрямованості і нестримного пориву до творчої праці, Віктор Павлович увесь свій талант, виняткову енергію і знання присвятив служінню медицині. Він був видатним вітчизняним психіатром, дослідником вищої нервової діяльності людини та тварин, учнем і послідовником корифеїв вітчизняної науки.

Народився 22 жовтня 1880 р. у с. Юрках на Полтавщині. Навчався Віктор Павлович у гімназії у місті Ростов-на-Дону. Згодом він поступив до Петербурзької військової-медичної академії. Навчаючись на старших курсах він зацікавився нейрофізіологією. Згодом В.П Протопопов отримав медаль за виконання експериментальної роботи бувши студентом четвертого курсу при кафедрі В.М. Бехтерєва. У 1906 р. Віктор Протопопов закінчив військово-медичну академію з відзнакою. Після цього науковець був залишений аспірантом  кафедри психіатрії на три роки академіком В.М. Бехтерєвим.

У 1909 р В.П. Протопопов чудово захищає докторську дисертацію на тему «Про сполучно-рухові реакції на звукові подразники». Це була перша одна з найбільших праць Віктора Протопопова, в якій він обгрунтував новий метод дослідження умовних рефлексів у руховій сфері.

У 1911 р. Протопопов одержує звання приват-доцента. Працюючи у клініці та лабораторії В.М. Бехтерєва, він досліджував соматичні розлади при маніакально-депресивному психозі.

У 1921 р В.П. Протопопов у Пермі став професором кафедри психіатрії університету і завідував нею. В 1923-1944 рр. переїжджає до Харкова, тут був завідувачем кафедри психіатрії Харківського медінституту. Також був директором інституту, який вивчав клінічну психіатрію та соціальну психогігієну (1926-1929) і завідувачем психіатричної клініки психоневрологічного інституту (1932—1941) в Харкові. У Харкові Віктор Павлович досліджував  галузь шизофренії, провів природний експеримент де вивчав фізіологію вищої нервової діяльності.

З 1944р і до останніх днів життя (до  1957р.) В. Протопопов мав змогу працювати у Києві. У цей період його діяльність була особливо плідною. Академік Віктор Павлович Протопопов був не лише науковцем а й організатором і громадським діячем. Він створив та став академіком(у 1945 р.) відділу психіатрії і патології вищої нервової діяльності. Також при Київському інституті створив кафедру психіатрії.

Віктор Павлович Протопопов вклав душу й серце у медичну науку, умістив у собі усі найкращі якості не тільки науковця, а й громадського діяча. Він став найкращим прикладом молоді, яка присвятила своє життя науці. Помер Протопопов 29 листопада 1957 р.

Основні наукові праці В.П. Протопопова:

1. Протопопов В.П. О сочинительной двигательной реакции на звуковые раздражения: дис. доктора мед. наук. — С-Пб.: «Товарищество художественной печати», 1909. — 180с.
  2. Менструальные расстройства при маниакально-депрессивном психозе // Научная медицина. — 1919. — № 4-5.- С. 465-480.
  3. Соматический синдром, наблюдаемый в течении маникально-депрессивного психоза // Научная медицина. — 1920. — № 7. — С.721-749.
  4. Условия образования моторных навыков и их физиологическая характеристика. — Киев: Госмедиздат УССР, 1935. — 120с.
  5. Патофизиологические основы рациональной терапии шизофрении. — Киев: Госмедиздат УССР, 1946. — 180с.
  6. Проблема маниакально-депрессивного психоза // Журнал неврологии и психиатрии им. С.С. Корсакова. — 1957, т LVII, вып. 11.- с. 1355-1362